Fantastické príbehy

"Člověk má v hlavě vždycky lepší knihu, než jakou potom dokáže napsat na papír." – Michael Cunningham

Zo života autorky

Zdravím Vás milí knihomoli/nádejní spisovatelia!

Svet je krásne a pestré miesto plné divov, v ktorom múza číha na každom kroku. Tmavé uličky i slnkom zaliate parky pretekajú inšpiráciou, každé miesto, každý človek i zviera či kvet má svoj vlastný príbeh. Tak prečo ho neskúsiť zapísať, prebleslo mi jedného dňa hlavou. A tak som tu Ja a moja vášeň pre čítanie, písanie, fotografovanie a kresbu. Vyzbrojila som sa týmto blogom s nádejou, že spoločne strávime niekoľko chvíľ vo svete fantázie.

Nemám vyhranený štýl písania, ako spisovateľka mám pocit, že sa ešte stále hľadám a tak rada experimentujem. Mnoho vecí je pre mňa nových a musím priznať, že kritika je občas tvrdá, ale bez nej by som stála na mieste a nebola schopná posunúť sa vpred, preto i u vás uvítam úprimnú a konštruktívnu kritiku, ktorá svojou formou neurazí, upozorní na chyby a povzbudí. Uznávam, som tak trocha idealista a v mojej hlave je svet často taký, aký ho chcem mať a nie taký, aký naozaj je. Až príliš mnoho času trávim v tom pomyselnom svete a píšem príbehy svojich hrdinov a keď ma prepadne pocit, že neviem ako ďalej, tak to nesílim, veď ak sa pri príbehu, ktorý píšem nebudem baviť Ja, tak ako sa má pri ňom zabaviť čitateľ?! Ak nedokážem precítiť pocity hrdinu a vidieť jeho očami, tak čo potom čitateľ?!

Čítame aby sme sa bavili a písať by sme mali z toho istého dôvodu. Preto sa vo mne zrodila myšlienka napísať k uverejnenej kapitole vždy aj to, ako som sa počas daného úseku cítila a sami uvidíte, či už teraz vo svojej tvorbe pozorujete, ako vaše emocionálne rozpoloženie, vaša motivácia, v tej danej chvíli ovplyvňuje vašu tvorbu a pochopíte, že žiaden spisovateľ nie je panák na špagáte chrliaci jeden bestseller za druhým na požiadanie, ale jeho tvorba je zrkadlom jeho duše a momentálneho emocionálneho rozpoloženia.

Autor by mal byť schopný stotožniť sa so svetom i postavami, ktoré vytvoril, mal by byť schopný vnímať situácie, ktorým ich vystavil a samozrejme by sa mal s nimi popasovať, rovnako ako oni. Písanie chce viac ako talent a bohatú slovnú zásobu, je nutné mať aj charakterové predispozície, veď ako precítite svojho hrdinu bez empatie?! Za predpokladu, že nie ste hrdinom vy sami…

Nemôžem o sebe povedať, že by som sa pýšila všetkými uvedenými kvalitami a mala v sebe snáď ešte niečo viac, ale rada by som sa tejto svojej predstave aspoň priblížila. Tento príspevok nie je teda ani tak o tom kým som, ako o tom, kým by som chcela jedného dňa byť. Pozornému čitateľovi som sa však otvorila natoľko, na koľko mi to len moja súčasna túžba po anonymite dovoľuje…

LM

%d blogerom sa páči toto: