Názov: Death Note 1. – 2. diel
Autori: Cugumi Óba (scenár) & Takeši Obata (kresba)
Rok prečítaného vydania: 2011-2012
Vydavateľstvo: Crew
Väzba: brožovaná
Počet strán: 190/200

Oficiálne anotácie:
1. diel: Death Note Zápisník smrti je japonská manga, kterou napsal Cugumi Óba a nakreslil Takeši Obata.

Jedná se o mystický thriller hitchcockovského ražení. Napětí, vraždy a souboj mozků. Na jedné straně geniální detektiv – na druhé nelítostný vrah.

Příběh sleduje středoškolského studenta, Raita Yagamiho, který najde tajemný zápisník s nadpřirozenou mocí. Tento deník původně patřil šinigami (bohu smrti), Ryukovi, který jej záměrně upustil do světa lidí. Majitel zápisníku je schopen zabít jakéhokoliv člověka na Zemi, pokud zná jeho jméno a tvář. Raito se rozhodne očistit svět od zla a stvořit nový svět ve kterém bude vládcem, proto začne zabíjet zločince a potírat veškerou kriminalitu. Jeho činnosti si však brzo všimne policie a s ní i světoznámý detektiv, přezdívaný L.

2. diel: Zkuste si představit, že existují bytosti zvané smrtonoši. Každý z nich vlastní zápisník, do kterého když zapíše něčí jméno a představí si při tom jeho obličej, dotyčný zemře. Používání zápisníku se řídí celou řadou přesně stanovených pravidel a zabíjet s jeho pomocí může pouze jeho právoplatný majitel. Nikde se však nepíše, že by se majitelem zápisníku nemohl stát člověk…

A tak se jednoho dne jeden z těchto zápisníků dostane do rukou chlapce jménem Light Jagami, mimořádně inteligentního a nadaného mladíka, který se pod vlivem svého otce, policejního náčelníka, připravuje na dráhu kriminalisty. Nalezený zápisník mu poskytne velmi lákavou zkratku k samozvané spravedlnosti.

Môj názor:
1. diel: Úvod do Death note je trocha rozpačitý. Výborný študent, syn na ktorého je celá rodina hrdá, čo by si viac mohol želať? K naplneniu Lightových snov stačí už len doštudovať a môže podobne ako jeho otec rozsievať spravodlivosť. No čo ak sa spravodlivosť zdá byť slepá a vám sa naskytne možnosť niečo skutočne zmeniť a nie sa o to len snažiť s neistým výsledkom? Presne to sa i stane. Light dostane do svojich mladých rúk mocný nástroj, už ho len správne použiť a neprepadnúť mu, prípadne, nedať sa odhaliť.

Kresba samotná je výborná, scenár je chytľavý a zaujímavý. České prevedenie má zopár estetických chybičiek (nesedí mi spôsob akým je text do bublín vsadený, pretrváva to i v druhom pokračovaní, ale to sa dalo čakať, keďže to bolo robené na japonské znaky), no nie je to nič, čo by nedokázal nadšenec prehliadnuť. Tu som rada, že môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že anime sa držalo predlohy a bol to určite dobrý krok.

2. diel: Light sa v úlohe Kiry našiel a objavuje stále nové spôsoby použitia Zápisníku smrti. Podobnosť medzi ním a L je čoraz výraznejšia a je jasné, že sa bude jednať o skvelý súboj dvoch bystrých hláv.

I tu sa autori zahanbiť nedali a anime sa predlohy drží. Potešujúce.

Osobne som sa rozhodla prečítať si mangu aj keď som videla anime i napriek tomu, že je mi je známe ako veľmi sa anime svojej predlohy drží. Anime ma však po smrti L prestalo baviť a dopozerala som ho len na zotrvačnosť a to je dôvod, prečo som prešla k mange. Ak mám byť úprimná, tak zatiaľ nemám čo vytknúť, lebo je jedno ako druhé. Pre mňa je podstatné, čo sa stane neskôr, či tu nájdem niečo, čo ma k príbehu po L pripúta alebo zhodnotím, že L je proste pre mňa ten jediný správny oponent a nikto iný ako on ho nemal dostať.

Autori:

Cugumi Óba – Scenárista spolupracujúci s mangakou Takeshim Obata. Spoločne sa podieľali na tvorbe mangy Bakuman (mimochodom anime milujem), Death note a Platinum End.

Takeši Obata – Výborný mangaka, ktorý má na triku nie len grafické znázornenie mangy Death Note, ale tiež Bakuman, School Judgment a Platinum End. Preslávil sa ako ilustrátor mangy Hikaru no Go.

Hodnotenie: 4/5